MIKS MINU TOITUMISNÕUSTAJA EI LUBA MUL TRENNI MINNA?
Olen mitmete oma liigse kaaluga kimpus olnud klientide käest kuulnud üllatavat infot, et kasutades toitumisnõustaja teenuseid kaalu alandamise eesmärgil, on toitumisnõustaja inimestele soovitanud vältida treenimist ja ennast mitte liigutada.
Esmapilgul tundus uskumatu, aga järele mõeldes on siin väga kindlad põhjused. Ja need põhjused ei ole mitte kaalulangetaja kasuks.
Esiteks, kui treenimata inimene alustab treeningutega, siis tema lihased hakkavad siduma vett. See on organismi täiesti normaalne vastus tundmatule ärritajale. Kui ärritaja ehk treening saab organismile omaseks, siis vesi vabaneb ja keha ei hoia enam liigset vedelikku lihastes. Loomulikult tõsab lisandunud veekogus kaalu ja kaalulangetaja jaoks on viimane asi, mida kaalul näha tahaks, suurem kaalunumber. Ja kui kaalu hoopis juurde tuleb, siis inimene enam oma raha selle toitumisnõustaja juurde ei vii.
Teiseks, treenimata inimese energiatootmine on suhteliselt ebaökonoomne. Organism kasutab energia saamiseks suhteliselt rohkem süsivesikuid kui rasvu. Kui võrrelda sama suhtelise intensiivsusega treeningut treenimata ja treenitud inimese puhul, siis vahe süsivesikute ja rasvade kasutamisel energia saamiseks võib olla päris suur ja loomulikult mitte treenimata inimese kasuks. Kui nüüd vähese treenitusega inimene alustab trenniga, siis organism üsna kiiresti kulutab ära oma süsivesikute varu. Kuna süsivesikuid talletab organism võrreldes rasvadega väga vähe ja need on meile elulise tähtsusega, siis hoolitseb keha selle eest, et need varud võimalikult kiiresti taastada. Organism lahendab probleemi suure söögiisuga ning tihtipeale on selles olukorras raske etteantud toitumiskava jälgida. Jällegi, kaal tõuseb ja inimene enam oma raha toitumisnõustaja kätte ei vii.
Seega, kahjuks on soovitus kaalulangetusperioodil mitte treenida eelkõige mõne toitumisnõustaja omakasupüüdlik soovitus.
Nõuanne: Kuidas siis tegelikult toimida? Ära võta treeningut ainult kui energiakulutamise viisi. Kehalisel liikumisel on väga väga palju positiivseid toimeid kogu organismi toimimisele, millest jätad ennast ilma kui loobud treeningutest. Oluline on leida oma keha võimetele ja vajadustele sobiv treening. Kui oled vähese treenitusega, siis ära vali alustuseks intensiivseid rühmatreeninguid. Alusta kergete igapäevaste liikumistega 20-30 minutit korraga. Jälgi, et südame löögisagedus ei läheks väga kõrgeks (täpsed pulsivahemikud küsi oma treenerilt), lisa alati mõned võimlemis- ja venitusharjutused. Suurenda treeningkoormust vastavalt enesetundele iga nädal. Võta eesmärgiks muuta oma keha toimimine ökonoomsemaks, et ta eelistaks nii treeningul kui ka rahuolekus ``põletada`` energiaks rohkem rasvu ja hoida süsivesikuvarusid. See on kaalulangetuse võti.
www.evelintalts.ee
13.10.2018
Kommentaarid
Postita kommentaar